Wróć

O Atlasie Piór

Tworzymy dla Was specjalny przewodnik!

Atlas Piór to strona internetowa – tworzona z pasji, dedykowana dla Was. Jej celem jest przybliżenie Wam świata przyrody, a konkretniej, świata ptasiego. Ptaki stanowią ogromnie zróżnicowaną grupę zwierząt, i można znaleźć wśród nich prawdziwe cuda. Najlepszym odzwierciedleniem różnorodności ptasiego świata są same ich pióra. Każde z piór wygląda inaczej i pełni odpowiednie funkcje, umożliwiając ptakom przetrwanie w środowisku. Wszystkie pióra, które wyrastają na ciele ptaka, łącznie tworzą jego upierzenie – unikatowe dla każdego gatunku, a czasem także i osobnika.

Fot.1. Pióro sójki (Garrulus glandarius) znalezione w lesie.

Z piór ptasich można wyczytać naprawdę wiele informacji. Pióra, które znajdujemy w terenie, to swoiste ślady z których możemy się dowiedzieć wielu rzeczy: od stwierdzenia obecności konkretnego gatunku po nawet ocenę stopnia skażenia środowiska różnymi substancjami szkodliwymi. Pióra więc stają się coraz bardziej przydatne naukowcom, ale stanowią też inspirację dla twórców – ot, choćby projektantów samolotów. Pióra też, ze względu na swoją specyfikę i wyjątkowość, odgrywają niemałą rolę w kulturach wielu ludów, jednak przy tym nierzadko stają się zgubne dla samych ptaków. Obecnie jednak pióra są coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie do ochrony ptaków, w tym zagrożonych gatunków. W jaki sposób? Tego wszystkiego dowiecie się na naszej stronie internetowej.

Fot.2. Pióro dubelta (Gallinago media), zebrany oskub.

W Atlasie Piór znajdziecie różnorodne informacje o piórach. Strona ta postara się przybliżyć Wam wszelakie aspekty związane z piórami i ptasim światem, stanowi klucz do piórologii, nieoficjalnej - acz zdaje nam się że coraz bardziej docenianej - dziedziny ornitologii. O tych rzeczach będziecie mogli przekonać się, zaglądając w zakładkę Artykuły, a także i Nowości, gdzie dowiecie się co nowego pojawiło się na stronie.

Atlas Piór to przede wszystkim przewodnik, który ma na celu umożliwić Wam identyfikację piór znalezionych w terenie. Sztuka ich rozpoznawania nie jest prosta, jednak zbieranie i samodzielne oznaczanie daje sporo satysfakcji. Ponadto stworzone przez Was kolekcje mogą stanowić źródło wielu cennych informacji o ptakach. By obejrzeć pióra poszczególnych gatunków ptaków, zapraszam do zajrzenia w zakładkę Gatunki.

Fot.3. Pióra uszatki błotnej (Asio flammeus) przedstawione na skali.

Zachęcam więc Was wszystkich do zbierania piór, spędzania miło czasu w terenie, a także obserwacji samych ptaków i poznawania dzikiej przyrody. Takie zajęcie może dawać naprawdę dużo satysfakcji, może być relaksujące, a także stanowić źródło niezapomnianych życiowych wspomnień. ;)

W razie jakichkolwiek pytań, bądź też problemów z oznaczeniem znalezionych piór można się z nami skontaktować po wejściu w zakładkę Kontakt.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Atlasu Piór!