Dwa słowa o Atlasie

Atlas jest tworzony dla Was!

Atlas Piór stworzony został zarówno z pobudek hobbystycznych, jak i również – co bardzo ważne – z chęci szerzenia wiedzy na temat ptaków, ukazania ich natury od innej strony. Aby pokazać to, na co przeważnie nie zwracamy uwagi, myśląc o ptakach. Został stworzony, aby zachęcić Państwa do zgłębiania wiedzy na temat przyrody, a w szczególności ornitologii, zachęcić do bliższego zapoznania się z ptasią naturą. A tym, którzy mają już jakieś pojęcie o ptakach – żeby dostarczyć Wam dodatkowe źródło do poszerzania waszego aktualnego stanu wiedzy na temat ptaków i piór.

Atlas Piór jest w tej chwili jedynym internetowym atlasem tej kategorii, który został stworzony w polskiej wersji językowej. Co więcej, zawiera nie tylko liczne zdjęcia i opisy piór (należących głównie do gatunków ptaków występujących w Polsce, ale i nie tylko), ale też bardzo dużo podstawowych informacji o piórach – poczynając od ich budowy, funkcji i typów, poprzez ich ewolucję i modyfikacje, na celu ich zbierania kończąc.

Dwa słowa o Atlasie
Pióro sójki na leśniej ściółce

Atlas posiada przystępną formę zarówno dla osoby, która po raz pierwszy ma styczność z tym tematem, jak i również powinien być przydatny dla osób z trochę większym doświadczeniem. Oprócz ogólnych informacji o piórach, które można tutaj znaleźć, Atlas przede wszystkim ma za zadanie ułatwić Wam identyfikację znalezionych piór.

Rzecz jasna, Atlas jest przydatny nie tylko przy oznaczaniu znalezionych piór, ale również można traktować go jako źródło wiedzy o piórach, jak książkę. Także poprzez niego można zaspokoić swoją ciekawość różnorodności ptasiego świata – pióra stanowią bowiem doskonałe jej odzwierciedlenie. Patrząc na ptaka, przeważnie patrzymy właśnie na nic innego jak jego upierzenie!

Atlas dopiero powstał. O ile podstawowe informacje na temat piór już się w nim znajdują, o tyle uzupełnianie właściwej części atlasu, z gatunkami ptaków, jest bardzo pracochłonne. Początkowo zatem Atlas może wydawać się dosyć ubogi – ale cierpliwości, będzie on w miarę możliwości regularnie uzupełniany o kolejne gatunki. Również dział z Aktualnościami i inne informacje będą dodawane i uzupełniane z czasem.

Można bez problemu skontaktować się z właścicielką strony, wysyłając wiadomość po wejściu w zakładkę „Kontakt” – w razie jakichkolwiek uwag, czy też kłopotów przy oznaczaniu piór – wynikających choćby z „niekompletności” Atlasu. Proszę też Was o wyrozumiałość, gdy nie odpiszę dość szybko na wiadomość – może się zdarzyć, że akurat będę na wyjeździe terenowym, na uczelni, czy gdziekolwiek indziej, skąd mogę mieć problem odpisać.